Чим Past Simple відрізняється від Present Perfect і чи використовується в реальному житті Future Perfect Continuous – на ці і інші питання допоможе відповісти товстий кіт Віктор. На картинці нижче він наочно демонструє, як вскочив в халепу з “Аерофлотом”, використовуючи усі 12 часів англійської.
Що сталося?
“Аерофлот” не пустив в літак пасажира: його кіт по кличці Віктор важив 10 кілограм (а в салон пускають тільки котів вагою до восьми кілограм). Хазяїн не розгубився: купив квиток на інший рейс – і при реєстрації дав зважити підставну тварину, а на борт все-таки примудрився піднятися з Віктором. Авіакомпанія, дізнавшись про це, списала величезну кількість миль з бонусного рахунку пасажира.
Якщо логіка вживання часів стала зрозуміліша – це вже півсправи. А тепер ми коротко пояснимо, як кожен з часів утворюється в англійській (не перемикаючись з теми товстеньких котів).
Past Simple — простий минулий час
I got into the plane’s cabin (Я потрапив в салон літака)
Описує дію, яка сталася у минулому. Важливо: дія закінчилася у минулому. На це зазвичай вказують слова такі слова: yesterday (учора), last month (минулого місяця), five years ago (п’ять років тому). В стверджувальному реченні до правильних дієслів додається закінчення -ed, неправильні ставлять в іншу форму, – друга колонка в таблиці неправильних дієслів.
Past Continuous — минуле тривале
I was travelling in the cabin (Я летів в салоні літака)
Допоможе розповісти про дії, які тривали певний час у минулому і вже закінчилися. Часто зустрічається в комбінації з Past Simple, вказуючи на тривалу дію, яка перервала коротша. Час утворюється за допомогою другої форми дієслова to be (was, were) і дієслова із закінченням -ing.
Past Perfect — минуле вчинене
I had already got inside the cabin when it turned out I’m fat (Я вже потрапив в салон літака, коли виявилось, що я товстий)
Саме минуле з часів. Воно згодиться, щоб розповісти про дію, яка вже закінчилася до певного моменту у минулому або перед початком іншої дії у минулому. Якщо Ви використовуєте цей час, вам важливо показати, що одна дія сталася раніше іншої: кіт спочатку пробрався в салон літака, а вже потім з’ясувалося, що він занадто товстий, – але на льоту його не висадиш.
Утворюється за допомогою had і дієслова в третій формі: c закінченням -ed для правильних дієслів і третьою форма для неправильних (у таблицях з Irregular Verbs це третя колонка).
Past Perfect Continuous — минуле вчинене тривале
I had been travelling in the cabin for two hours when they brought champagne (Я летів в салоні літака дві години, коли принесли шампанське)
Вказує на дію, яка почалася у минулому, тривала деякий час і або закінчилося безпосередньо перед деяким моментом у минулому або все ще не закінчилося до цього моменту. Утворюється за схемою: had been + дієслово із закінченням -ing.
Present Simple — теперішнє просте
Usually I travel with cargo (Зазвичай я літаю разом з багажем)
Означає дії, що регулярно повторюються або постійні, на зразок звичок, переваг, режиму дня. Ці дії відбуваються в сьогоденні, але не прив’язані до моменту мови. На Present Simple можуть вказувати слова usually (зазвичай), always (завжди), often (часто), sometimes (іноді), every day (щодня). Не забувайте про закінчення -s у дієслів після he, she, it: “The fat cat usually travels by train” (“Товстий кіт зазвичай подорожує потягом”).
Present Continuous — теперішнє тривале
Right now, I’m travelling in the cabin (Зараз я лечу в салоні літака)
Описує дії, які відбуваються в той самий момент, коли про них говорять, або ж в цей період часу. Пропозиції будуються за допомогою дієслова to be – він змінюється залежно від підмета (am, is, are) – і дієслова із закінченням -ing.
Present Perfect — теперішнє вчинене
I have never travelled in the cabin before (Я ніколи раніше не літав в салоні літака)
Використайте цей час для дій, які сталися у минулому, – неважливо, коли саме, важливо, що в сьогоденні видно результат і саме на ньому Ви хочете зробити акцент. Розпізнати цей час допоможуть слова already (вже), just (тільки що), yet (вже, ще), never (ніколи), lately (останнім часом). Утворюється за зразком have/has + дієслово в третій формі.
Present Perfect Continuous — теперішнє вчинене тривале
I have been travelling in the cabin for two hours now (Я вже дві години лечу в салоні літака)
Згодиться, щоб описати дію, яка почалася у минулому, тривала деякий час і все ще триває в сьогоденні. Або ж зовсім нещодавно закінчилося і видно результат. Часто на цей час вказують слова for (протягом) і since (c). На українську мову, як правило, переводиться теперішнім часом. Будується за зразком: have/has been + дієслово із закінченням -ing.
Future Simple — майбутнє просте
I will never travel in the cabin again (Я більше ніколи не полечу в салоні літака)
Описує одиничні або такі, що повторюються дії в майбутньому. А ще прогнози і припущення про майбутнє, обіцянки, надії і спонтанні рішення. Пропозиції в цьому часі будуються за допомогою допоміжного дієслова will і інфінітива без частки to.
Future Continuous — майбутнє тривале
Tomorrow I’ll be travelling with cargo (Завтра я летітиму разом з багажем)
За допомогою цього часу описують дії, які триватимуть в певний момент в майбутньому. Цей момент може бути вказаний за допомогою фраз ніби tomorrow morning (завтра вранці), this time tomorrow (завтра в цей час), at 6 pm on Tuesday (у шість вечора у вівторок). Утворюється за формулою: will be + дієслово із закінченням -ing.
Future Perfect — майбутнє вчинене
By next summer, I will have earned 100 000 miles travelling with cargo (До наступного літа я налітаю з багажем 100 000 миль)
Означає дію, яка вже завершиться до певного моменту в майбутньому. Розпізнати цей час допомагають фрази by that time (на той час), by next Monday (до наступного понеділка), by the end of the year (до кінця року). Будується за формулою: will have + дієслово в третій формі. Досить рідко зустрічається в розмовній мові.
Future Perfect Continuous — майбутнє вчинене тривале
By 2021, I will have been travelling with cargo for a year (У 2021-му буде вже рік, як я літаю разом з багажем)
Вказує на дію, яка почалася і тривала впродовж деякого часу до певного моменту в майбутньому. Як і Future Perfect, його використовують в розмові рідко. Але якщо коли-небудь зустрінете пропозиції, утворені по формулі “will have been + дієслово з, -ing”, знатимете, з чим маєте справу.